قسمت سوم عزت نفس :

حالا با یه مثال ساده تفاوت سه واژه عزت نفس، اعتماد به نفس و خود باوری را براتون قابل درک تر می کنم.

فرض کنیم توی یه کلاس درس فیزیک، استاد از یکی از دانشجوها میخواد که جلو جمع راجع به یه موضوع درسی صحبت کنه ولی اون دانشجو طفره میره و حاضر به صحبت نمی شه. به  نظر شما علت این که این دانشجو نمی خواد جلو جمع صحبت کنه، چیه؟

چند علت ممکنه داشته باشه که من یکی یکی اونها را می گم :

۱- دانشجو چیزی از درس نمی دونه و یا اطلاعات کمی داره.

۲- اطلاعاتش خوب و کافیه ولی مهارت سخنرانی نداره.

۳- اطلاعاتش خوبه، مهارت سخنرانی هم داره ولی می ترسه نتونه خوب سخنرانی کنه.

۴- اطلاعاتش خوبه، مهارت سخنرانی هم داره، می دونه که مشکلی هم پیش نمیاد ولی با خودش می گه: من کی هستم که بخوام جلو جمع سخنرانی کنم.

همونطور که می بینید، طفره رفتن این دانشجو از صحبت کردن در جلو جمع کلاس، ممکنه چند دلیل داشته باشه. در مورد اول ، دانشجو اعتماد به نفس نداره چون اطلاعات نداره.

در مورد دوم هم: مشکل این دانشجو ، کمبود اعتماد به نفسه، چون هم اطلاعات نداره و هم مهارت سخنرانی نداره، بنابراین به خودش اعتماد نداره.

در مورد سوم ، دانشجو هم اطلاعاتش خوبه و هم مهارت صحبت کردن داره ولی چون مشکل کمبود عزت نفس داره، می ترسه صحبت کنه. به خاطر این که میترسه ازش انتقاد کنند، یا اینکه نظر دیگران براش مهمه و فکر میکنه که اگه خراب کنه، دیگران در موردش چی میگن.

و اما در مورد چهارم، باز هم مشکل کمبود عزت نفس داره ، چرا که خودش را اونقدر ارزشمند و لایق نمی دونه که بخواد جلو جمع ابراز وجود کنه و نمیتونه این کار را انجام بده.

پس همونطور که دیدید، عزت نفس و اعتماد به نفس با هم فرق دارن و کسی که فرق اونها را بدونه، و بتونه مشکل خودش را تشخیص بده، راحت تر می تونه بر روی نقطه ضعفهای خودش کار کنه و باعث بهبود اون ضعفها بشه.

این دو مهارت یعنی: عزت نفس و اعتماد به نفس، مکمل همدیگه هستن و داشتن یکی بدون دیگری چندان به درد نمی خوره. و اگه می خواهید در همه جنبه های زندگیتون فرد موفقی باشید، باید این دو مهارت را با هم داشته باشید، یعنی باید خودباوری داشته باشید.

داشتن عزت نفس ( یعنی ارزشمند دونستن خود ) و اعتماد به نفس ( یعنی باور به توانائیها ) ذاتی نیست که عده ای اونها را داشته باشن و عده ای دیگه نه، بلکه یک مهارته و شما می تونید با تمرین و کار کردن روی خودتون، سطح اونها را در خودتون ارتقا بدید. و هر چه قدر شما به اهمیت عزت نفس و اعتماد به نفس در زندگیتون آگاه تر باشید، بیشتر تلاش می کنید تا به یه فرد با عزت نفس و اعتماد به نفس تبدیل بشید.

وقتی که این دو ویژگی را داشته باشید و در کل خودباوری داشته باشید:

– در روابط اجتماعی موفق تر عمل می کنید و می تونید رابطه ای با کیفیت بالا را با خانواده، همسر، فرزندان، دوستان و با همه اطرافیان داشته باشید.

– توانایی هاتون در تصمیم گیری بالا میره و می تونید در شرایط و موقعیت های مختلف، تصمیم های بهتری بگیرید.

– در رسیدن به خواسته ها و آرزوهاتون ثابت قدم تر می شید و همچنین مواقعی هم که شکست می خورید، ناامید نمی شید و می تونید بعد از هر زمین خوردن، بلند بشید و محکم تر ادامه بدید.

– توی ناملایمات و سختی های زندگی، سر خم نمی کنید و در حل مسائل و چالش های زندگی معقول تر و سنجیده تر عمل می کنید.

– می تونید از موفقیت ها و دستاوردهاتون نهایت لذت را ببرید و از صمیم قلب خوشحال باشید که تونسته اید کاری را انجام بدید.

– از شنیدن و گفتن کلمه ( نه ) نمی ترسید.

– از اینکه توی زندگی انتخاب های بزرگ کنید واهمه ندارید، چون در وجود خودتون، به خودتون اعتماد دارید و با قدرت به سمت رویاهاتون گام برمی دارید.

– در مقابل کنایه ها و طعنه های دیگران و کسانی که نمی تونن موفقیت های شما را ببینن، مثل کوه استوار هستید.

– زمانی که به در بسته ای می خورید، ناامید نمی شید. چون به توانایی های خود اعتماد دارید و دنبال راهی برای باز کردن اون در بسته می گردید.

– شجاعت و جسارت توی شما زنده می شه و قدرت قضاوت صحیح در مورد افکار، احساسات و رفتار خودتون و دیگران، در شما به وجود میاد.

– وقتی این دو ویژگی را داشته باشید، دیگه علیرغم میل باطنی تون کاری نمی کنید. و کارهاتون را بر اساس افکار و علایق خودتون انجام میدید، نه حرف مردم.

شاید برای شما هم پیش اومده باشه که از ترس حرف مردم یا اینکه دیگران راجع به ما چه فکری می کنن، دست به کاری زدیم یا جایی رفتیم که دوست نداشتیم. ولی وقتی این دو ویژگی را داشته باشیم، دیگه این کار را نمی کنیم و به راحتی می تونیم ” نه ” بگیم، حقمون را بگیریم و در جمع اظهار نظر و صحبت کنیم.

فردی که عزت نفس داره، چون خود را لایق و شایسته می دونه، در کار و زندگی هم بیشتر پیشرفت می کنه و در کل می تونه با بالا بردن این دو ویژگی توی خودش، مسیر زندگی و سرنوشت زندگیش را تغییر بده.

امیدوارم تونسته باشم کمی ذهنتون را درگیر موضوع عزت نفس کرده باشم و اهمیت اون را در زمینه های مختلف زندگی مثل روابط، کار، تحصیل، موفقیت مالی، یاد گرفتن مهارت های جدید، ورزش و …، و در کل، اهمیت اون در رسیدن به اهدافتون را براتون پررنگ کرده باشم.

اگه در مورد این قسمت نظر یا تجربه ای دارید خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه