قسمت دهم عزت نفس :

 جایی گفتم که: باورهای ما، اسکلت شخصیت ما هستن و نوع و شکل زندگی ما را مشخص می کنن. ما به دنبال افکار و باورهامون دست به عمل می زنیم. مثلا کسی که باور داره برای پولدار شدن باید پدرش پولدار باشه، این باور مثل سدی جلو حرکت او را میگیره و نمیذاره حرکت کنه. ولی فردی که باور داره که من این توانایی را دارم که یه زندگی عالی و پر ثروت برای خودم بسازم، فارغ از اینکه پدرش پولدار باشه یا نه، دست به کار میشه و بالاخره راهی پیدا میکنه و به نتیجه میرسه.

بحث عزت نفس بیشتر ذهنیه، و از باورهایی که در ذهن خودمون راجع به خودمون داریم ناشی میشه، و اگه ما بخواهیم شخص موفقی در همه جنبه های زندگی بشیم، باید ابتدا عزت نفس را در خودمون بالا ببریم و برای اینکه عزت نفسمون را بالا ببریم، باید باورهامون را در مورد خودمون تغییر بدیم.

دوستان، من تضمین میکنم که اگه بتونید عزت نفس و اعتماد به نفستون را پیدا کنید. اگه با تمرین کردن روی خودتون، ارزشمندی را در درون خودتون به وجود بیارید، زندگیتون متحول میشه و به یه آدم قدرتمند تبدیل میشید. اگه بتونید خودتون را باور داشته باشید، برای خودتون ارزش قائل باشید، و برای دیدگاهتون ارزش قائل باشید، نگران حرف ها و نگاه دیگران نسبت به خودتون نباشید و محتاج تایید کسی نباشید. یعنی عزت نفستون را به دست آورده اید و میتونید به فرد موفقی تبدیل بشید.

 در مورد عزت نفس و اعتماد به نفس یه نکته مهم وجود داره و اون اینه که: عزت نفس ما تا وقتی بالا میمونه که به صورت مداوم روی اون کار کنیم. بر عکس، اگه به طور مداوم روی اون کار نکنیم، در طول زمان ضعیف و ضعیف تر میشه. پس مرتب باید روی خودمون و عزت نفسمون کار کنیم. یک ضرب المثلی هست که میگه: از لقمان پرسیدند ادب از که آموختی؟ گفت از بی ادبان. گفتند چطور؟ گفت که، هر کاری که افراد بی ادب انجام می دادند را انجام نمی دادم و بر عکس اونها انجام می دادم. حال در مورد عزت نفس هم می خواهیم همین کار را انجام بدیم. اینطور که هر کاری که افراد با عزت نفس پائین انجام میدن را، ما برعکسش انجام بدیم.

ویژگی های افراد با عزت نفس پایین:

۱- افراد با عزت نفس پائین خیلی از خودشون انتقاد میکنن و مرتب خودشون را سرزنش میکنن. مثلا اگه خطایی کردن، اگه حرف نامربوطی زدن، اگه چیزی یا کاری را خراب کردن، اگه نتیجه دلخواه نگرفتن، شروع به بد و بیراه گفتن به خودشون میکنن. و حتی بعضی از اونا خودشون را نافهم، خنگ و بی عرضه خطاب میکنن و حتی گاهی هم پیش اومده که طرف، خودش را تنبیه فیزیکی کرده.

اگه میخواهیم با عزت نفس باشیم، باید خودمون را دوست داشته باشیم و تحت هیچ شرایطی خودمون را سرزنش نکنیم و حتی اگه اشتباهی کردیم، کاری را خراب کردیم، این باور را در خودمون به وجود بیاریم که انسان جایزالخطاست و از اشتباهمون درس بگیریم تا بار دیگه تکرار نکنیم.

اگه اشتباه کردید، اون را بپذیرید و به جای سرزنش خودتون، بگید اشتباه کردم، عمدی نبوده و سعی میکنم دفعه بعد به بهترین نحو عمل کنم. شما هر نگاهی که به خودتون داشته باشید، دیگران هم همون نگاه را به تو خواهند داشت.

اگه خود را دوست داشته باشید و ارزشمند بدونید، سعی میکنید همیشه ظاهری مرتب داشته باشید، معطر باشید، پس دیگران هم همونطور شما را دوست خواهند داشت و براتون ارزش قائلند. و بر عکس، اگه خودتون را حقیر بدونید، دیگران هم شما را حقیر و بی ارزش میدونند.

مثلا اگه شما به عنوان پدر یا مادر خودتون را نوکر بچه هاتون بدونید، اونا هم همین فکر را میکنن و مثل یه نوکر باهاتون برخورد میکنن. ولی اگر خودتون را ارزشمند بدونید، فرزندانتون را هم ارزشمند میدونید، و اونها هم در پاسخ شما را ارزشمند میدونند.

پس، ما باید یاد بگیریم که خودمون را بیشتر از هر کسی در دنیا دوست داشته باشیم و برای خودمون ارزش قائل بشیم. اون وقته که میبینیم جهان در خدمت ماست. البته اشتباه نکنید. اینهایی که گفتم با تکبر و غرور فرق داره. یه فرد با عزت نفس، این باور را داره که من خودم را دوست دارم، دیگران را هم دوست دارم، برای خودم ارزش قائلم و برای دیگران هم ارزش قائلم. ولی فرد مغرور میخواد ثابت کنه که من از بقیه بهترم و دیگران در مقابل من چیزی نیستند. این چنین افرادی مدام در حال تخریب، تحقیر و کوچک کردن دیگران هستن و نمیدونن که دارن خودشون را تحقیر و تخریب میکنن.

۲- فرد با عزت نفس پایین، همیشه احساس تنهایی میکنه حتی در جمع:

این فرد همیشه دوست داره که اطرافش شلوغ باشه. چون به تایید و تصدیق دیگران نیاز داره. ولی وقتی شما عزت نفس خودت را بالا ببری، اولین اتفاقی که میفته اینه که افرادی که تو را صادقانه دوست دارن، بیشتر میشن. اتفاق دومی که میفته اینه که چون نیازی به تایید نداری، از تنهایی خودت هم لذت میبری. وقتی به این درجه برسی که بتونی از تنهایی خودت لذت ببری، بدون که به خدا هم نزدیک تر میشی.

پس، از الان به بعد آگاهانه تمرین کنید تا بتونید با مهمترین و عزیزترین فرد زندگیتون یعنی خودتون خلوت کنید. و از دنیا و زندگی لذت ببرید. اینطوری به خاطر این که افکارتون متمرکز میشن، اهداف بزرگتری برای خودتون پیدا میکنید و با تلاش به اهدافتون می رسید و مرتبا عزت نفس و اعتماد به نفستون بالاتر میره.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید و فکر میکنید میتونه مفید باشه، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه