قسمت سیزدهم عزت نفس :

ادامه ویژگیهای افراد با عزت نفس پائین:

۱۲- افراد با عزت نفس پایین به شدت در مقابل انتقاد، سرزنش و اظهار نظرهای دیگران حساسند.

دیدید، بعضیها وقتی میخوان کاری انجام بدن، مرتب میپرسن که : چکار کنم بهتره؟، رفتارم چطور بود؟، حرف بدی نزدم؟ و …..، این ها آدم هایی هستن که عزت نفس ندارن. به خودشون، کارشون و حرفشون اعتقاد ندارن و میگن : نکنه اشتباه کردم، نکنه صحبتم درست نبوده؟

اگه کسی واقعا خودش را، دیدگاهش را، طرز فکرش را، با اعماق وجودش قبول داشته باشه، دیگه نه از انتقاد می ترسه، نه از سرزنش و نه اظهار نظر دیگران براش مهمه. چون میدونه که به هر حال همه با او موافق نخواهند بود.

افراد با عزت نفس، همیشه از افراد داناتر از خودشون مشورت میگیرن، در مورد همه چیز فکر میکنن و وقتی به این آگاهی رسیدن، که مسیرشون درسته، دیگه حرف دیگران براشون اهمیت نداره. چون میدونن که هیچ فردی، هیچ ایده ای، هیچ شخصیتی و هیچ دینی در این دنیا وجود نداره که همه به صورت ۱۰۰ درصد باهاش موافق باشن. همیشه افرادی هستن که انتقاد میکنن، افرادی هستنن که سرزنش میکنن، افرادی هستن که میگن اشتباه کردی. ولی اگه شما واقعا به خودتون و دانش، ایده ها و دیدگاهتون اطمینان داشته باشید، دیگه دنبال راضی کردن همه نیستید.

افرادی که عزت نفس ندارن، خیلی در تصمیم گیریهاشون ضعیف هستن و از دیگران میخوان که در کاراشون نظر بدن. مثلا اینکه لباسم چطوره؟ رفتارم چطوره؟ یا مثلا نظرت در مورد کاری که کردم چیه؟ یا میخوام فلان کار کنم نظرت چیه؟ چون این چنین افرادی، آدم های مسئولیت پذیری نیستن و میخوان که اگه تصمیمشون درست نبود، تقصیر را گردن دیگری بندازن. ولی افراد با عزت نفس، قبل از هر تصمیمی خوب فکر می کنن، تحقیق می کنن، ارزیابی می کنن و وقتی با اطمینان تصمیمی را گرفتن، اون را انجام میدن و دیگه نگران انتقاد، قضاوت، سرزنش، نگاه و دیدگاه دیگران نیستن.

پس اگه می خواهید عزت نفستون را بالا ببرید، باید باورهاتون را طوری شکل بدید که دیگه از انتقاد افراد به هم نریزید. البته بعضی ها از روی حس نیت انتقاد می کنن، انتقادشون هم میتونه براتون مفید و سازنده باشه، که این جور انتقادهایی قابل تامله و اگه دیدید واقعا به نفعتونه، باید از اونها درس بگیرید. ولی خیلی وقت ها هم انتقاد ها مغرضانه و بی مورد هستن و نباید به اونها اهمیت بدید.

شما هر طور زندگی کنید، هر راهی برید و هر طور لباس بپوشید، بالاخره هم موافق دارید و هم مخالف. پس اگه فکر میکنید که کار و راهتون درسته، نگران حرف دیگران نباشید، چون حرف های دیگران مهم نیستن، البته اگه یاد بگیرید و تمرین کنید که براتون مهم نباشن.

۱۳- افراد با عزت نفس پایین نمیتونن عقاید و دیدگاهشون را بیان کنن:

چون میترسن که با واکنش نامناسب دیگران روبرو بشن. این ها چون به خود و تواناییهاشون و همچنین به عقاید و دیدگاهشون باور ندارن، میترسن که دیگران با اونها مخالفت کنن. و از اونجا که همیشه دنبال تایید طلبی هستن، سعی میکنن تا عقایدشون را یا به زبون نیارن یا اگه میخوان حرفی بزنن، صبر میکنن تا اول یه نفر دیگه حرف بزنه و بعد اونها تصدیقش کنن. حتی اگر شده به قیمت زیر پا گذاشتن عقیده خودشون.

اما افراد با عزت نفس اگر جایی نیاز بود عقایدشون را  بیان کنن، با قدرت اون چیزی را که بهش اعتقاد دارن را اعلام میکنن، فارغ از اینکه دیگران دوست داشته باشن یا نه. اونها نظرشون را میگن، نهایتش اینه که پذیرفته نمیشه، ولی اینجا دو مساله هست: اینکه هم جسارت بیان عقیده خودشون را دارن و هم اینکه عقیده خودشون را فدای عقاید دیگران نکرده اند.

۱۴- افراد با عزت نفس پایین کارهاشون را پشت گوش میندازن.

این ها با این که میدونن که باید کاری را انجام بدن، ولی انجام نمیدن و امروز و فردا میکنن، چون عُرضه انجام کار را در خودشون نمیبینن و امروز و فردا میکنن، شاید بتونن از زیر انجامش در برن. اما افراد با عزت نفس، در زندگیشون اولویت بندی دارن. مثلا میدونن که اولویت های امروزشون چیه. و سریع انجامش میدن و به سراغ کار بعدی میرن. این افراد کارشون را به موقع انجام میدن و مرتب در زندگیشون پیشرفت میکنن.

پس، اگر در انجام کارهاتون امروز و فردا میکنید، بدونید که خودتون را باور ندارید و بدونید که برای خود و تواناییهاتون ارزش قائل نیستید.

۱۵- افراد با عزت نفس پایین همه کاره و هیچ کاره هستن.

اینها افرادی هستن که از هر چیزی یه کمی میدونن ولی در هیچ حوزه ای کاملا متخصص نیستن. در صورتی که افراد با عزت نفس و با اعتماد به نفس در یک یا دو حوزه کاملا متخصص هستن و در آن، واقعا حرفی برای گفتن دارن. این ها به اصطلاح کاریزماتیک هستن. چون به خاطر تخصصشون مورد احترام دیگرانند. زیرا در یک حوزه واقعا عالی هستن.

اگه می خواهید یه فرد موفق باشید و اعتماد به نفس داشته باشید، یک حوزه ای را که واقعا به اون علاقه دارید را انتخاب کنید، تمرکزتون را روش بذارید و مرتب در مورد همان مطالعه کنید و اون وقته که میبینید چقدر اعتماد به نفستون بالا میره، چون واقعا حرفی برای گفتن دارید و می تونید محکم صحبت کنید و سرتون بالاست. پس بگردید و حوزه ای که عاشقش هستید را پیدا کنید و تصمیم بگیرید که در اون بهترین و اولین باشید، بعد ببینید که چه اتفاقات قشنگی در زندگیتون میفته.

یه نکته مهم: تمام زندگی ما را باورها و اعتقادات ما به وجود میارن. مثلا در مورد همین عزت نفس، ما برای بالا بردنش باید باور و عقایدمون را نسبت به خودمون تغییر بدیم، باید این باور را در خودمون به وجود بیاریم که دوست داشتنی هستیم، ارزشمند و قابل احترام هستیم و وقتی این چنین فکر کردیم، اعمالمون هم تغییر میکنه و بعد اتفاقی که میفته اینه که رفتار دیگران هم با ما تغییر میکنه. و افرادی که عزت نفس دارند این نکته را به خوبی درک میکنن. اونها همیشه و در همه جا به دنبال ایجاد باورهایی در خودشون هستن که احساسشون را بهتر میکنه.

۱۶- افرادی که عزت نفس پایین دارن خیلی کمال گرا هستن و یک جورایی صفر و یک هستن.

مثلا اگر کاری را شروع کنن، توقع دارن خیلی سریع به بالاترین نقطه پیشرفت برسن و چون نمیرسن ناامید میشن، افسرده میشن و در نهایت از هدفشون دست میکشن. چون این ها قانون تکامل را نمیدونن یا فراموش کردن. قانون تکامل میگه: همه چیز در جهان آرام آرام رخ میده.

شما نمیتونید کاری کنید که یک گیاه در یک روز به آخرین حد رشدش برسه و ثمر بده، بلکه باید آرام آرام روند رشدش را طی کنه. شما نمیتونید بلافاصله بعد از این که تصمیم گرفتید بچه دار بشید، سریع بچه گیرتون بیاد. مثلا در یک ماه بچه به دنیا بیاد، بلکه این روند رشد در رحم مادر باید طی ۹ ماه انجام بشه.

در مورد عزت نفس و موفقیت هم همینه و شما نباید توقع داشته باشید که یک شبه عزت نفستون عالی بشه. یا یک شبه به موفقیت های فوق العاده ای برسید، بلکه باید روندش را طی کنید.

افراد با عزت نفس حرکت میکنن، ادامه میدن، قانون تکامل را در نظر میگیرن و در نهایت اونقدر ادامه میدن تا به اهدافشون برسن.

۱۷- افراد با عزت نفس پایین خجالتی هستن و قدرت درخواست کردن ندارن.

ولی برعکس، افراد با عزت نفس اگه جایی به کمک نیاز داشتن، درخواست میکنن و هیچ ترسی هم ندارن. نهایتش اینه که درخواستشون را، کسی قبول نمیکنه ولی این جسارت و قدرت را دارن که درخواست کنن.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید و فکر میکنید میتونه مفید باشه، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه