قسمت هفتم شاه کلید موفقیت فرزندان

توی قسمتهای قبل در مورد باید اول یا همون برنامه ریزی درست و مثبت ضمیر ناخودآگاه صحبت کردم. امیدوارم شش قسمت قبلی براتون مفید بوده باشه.

در این قسمت هم میخوام در مورد باید دوم یا همون تقویت عزت نفس فرزندان صحبت کنم.

باید دوم : تقویت عزت نفس در فرزندان

تقویت عزت نفس در فرزندان یکی از مهمترین و اساسی ترین مهارتهاییه که اگه شما والدین عزیز بتونید این مهارتها را در فرزندانتون ایجاد کنید، قدم بسیار بزرگی در پیشرفت و آینده اونها برداشته اید. چرا که عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری، شالوده شخصیت هر انسانیه و شخصیت هر انسان هم، آینده او را رقم میزنه.

دوستان، به دست آوردن عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری، یک روند تدریجیه. و نمیشه یک شبه اون را به دست آورد.

همونطور که داشتن عزت نفس و اعتماد به نفس میتونه به شما در پیشرفتتون کمک بسیار زیادی کنه، به همون اندازه و یا حتی چندین برابر، نداشتن عزت نفس و اعتماد به نفس، میتونه شما را در زندگی عقب نگه داره و نذاره که به اون جایگاهی که حقتونه برسید. به همین خاطر، یکی از وظیفه های اصلی ما والدین اینه که روی عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندانمون کار کنیم و اون را به حد اعلای خودش برسونیم و فرزندانمون را افرادی با عزت نفس و اعتماد به نفسِ بالا بار بیاریم.

به عبارت دیگه اگه میخواهیم که فرزندانمون واقعا موفق بشن ، چاره ای نداریم جز اینکه عزت نفس و اعتماد به نفسشون را تقویت کنیم و برای این کار اولین و مهمترین کاری که باید بکنیم اینه که خودمون این ویژگی را کاملا بشناسیم و بدستش بیاریم.

متاسفانه، بسیاری از والدین هستن که البته خود من هم تا چند سال پیش جزء اونها بودم، تلاشی که برای بالا بردن عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندانشون نمیکنن، بلکه بر عکس، با اعمال و رفتارهای اشتباهشون، عزت نفس فرزندانشون را خرد میکنن و کاری میکنن که فرزندانشون له بشن و چنین بچه ای در بزرگسالی هم مشکلات زیادی براش پیش میاد.

دوستان، فرزندان ما از بدو تولد، تک تک اعمال و گفتار ما را مثل اسفنج به خودشون جذب میکنن. پس ما باید خیلی مواظب باشیم که چه حرفهایی میزنیم، چه اعمالی داریم و چه عاداتی داریم. چرا که همه اینها روی شکل گیری شخصیت و عزت نفس اونها اثر گذاره.

حالا میخواهیم ببینیم برای اینکه عزت نفس،اعتماد به نفس و خودباوری را در فرزندانمون تقویت کنیم، باید چه کار کنیم.

دوستان، همونطور که قبلا هم گفتم، ما برای اینکه بتونیم عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندانمون را تقویت کنیم، باید صبور و آگاه باشیم. چرا که رشد عزت نفس یه روند کاملا تدریجیه. مثل کاشتن یک نهال که نمیشه توقع داشت یک روزه به یک درخت تنومند تبدیل بشه.

همونطور که اگه شما بخواهید یک درخت گردوی تنومند و پربار داشته باشید، باید نهالش را بکارید و از اون مرتبا نگهداری کنید و چندین سال هم این نگهداری و مراقبت را ادامه بدید تا بعد یک درخت گردوی تنومند داشته باشید.

برای تقویت عزت نفس هم ، اینکه ما اون را شناختیم و از فواید و نقش اون در زندگی آگاه شدیم و تصمیم گرفتیم که اون را تقویت کنیم، این یعنی کاشتن نهال عزت نفس. و بعد باید به مرور و مرتبا روی اون کار کنیم تا به یک عزت نفس عالی دست پیدا کنیم.

نمیدونم شما که الان دارید مطالب این دوره را مطالعه میکنید، خودتون و فرزندانتون از نظر سطح عزت نفس و اعتماد به نفس در چه سطحی هستید، مطمئنا اگه خودتون این ویژگی را داشته باشید، فرزندانتون هم دارن.

دوستان، فرزندان شما در هر سطحی از عزت نفس، اعتماد به نفس و خودباوری که باشن، شما بعد از گذروندن این دوره میتونید شروع کنید، و روی عزت نفس اونها کار کنید. اگه عزت نفس اونها پایینه که اون را رشد میدید و اگه از عزت نفس خوبی برخوردارن، باز هم بیشتر تقویتش میکنید تا حدی که به یک عزت نفس کامل دست پیدا کنن.

دوستان، همون طور که خودتون هم میدونید، یکی از قویترین کانالهای یادگیری بچه ها، الگوبرداری از ما والدینه. یعنی یه جورایی ما آیینه تمام نمای اعمال فرزندانمون هستیم و اگه میخواهیم یک عزت نفس عالی در اونها ایجاد کنیم، باید خودمون این ویژگی را داشته باشیم. پس باید الگوی خوبی براشون باشیم.

دوستان، من در بخش محصولات سایت، قسمت محصولات عمومی، مبحث عزت نفس را کامل توضیح دادم. لذا بهتون پیشنهاد میکنم اول مبحث عزت نفس را از اونجا مطالعه کنید. در اونجا کاملا بحث عزت نفس را توضیح دادم، ویژگیهای افراد با عزت نفس پائین و همچنین ویژگیهای افراد با عزت نفس بالا را هم گفتم.

اینطوری وقتی شما خودتون عزت نفس را کامل بشناسید، بهتر میتونید اون را به بچه هاتون هم آموزش بدید.

بعد از مطالعه بحث عزت نفس، من روشهای ایجاد و تقویت عزت نفس در فرزندان را هم در قسمتهای بعدی بهتون میگم.

برای مطالعه مبحث عزت نفس از اینجا هم میتونید اقدام کنید.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید که فکر میکنید میتونه برای بقیه مفید باشه، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق… 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه