قسمت شانزدهم شاه کلید موفقیت فرزندان

باید چهارم: آگاهی فرزندانمون را بالا ببریم، فکرشون را بزرگ کنیم و دیدشون را باز کنیم.

خب من در این قسمت یه سری اصول را میگم که به کمک اونا میتونید فکر فرزندتون را وسعت ببخشید، دیدشون را بازتر کنید و اونا را به زندگی آگاهتر کنید:

من با توجه به اینکه خودم دوتا فرزند دارم به تجربه دیدم که در اغلب موارد بچه هام کارهای من را الگو برداری میکنن و همون طوری حرف میزنن و عمل میکنن که من یا مادرشون هستیم.

پس خیلی مهمه که ما به جای نصیحت کردن یا توصیه کردن، خودمون همونطوری باشیم که دوست داریم فرزندانمون باشن.

خب، کارها و اقداماتی که در ادامه توضیح میدم باعث تمرکز هر چه بیشتر بچه هامون بر، داشته ها و خواسته ها و اهداف میشن.

۱-بچه ها را شکرگزار بار بیاریم: برای این کار، ما والدین خودمون باید شکر گزار باشیم. مثلاً سر سفره موقع غذا خوردن شکرگزاری کنیم ، بخاطر سلامتی که داریم شکرگزاری کنیم ، بخاطر وسایل و امکاناتی که داریم. مثلاً خونه ، شغل ، ماشین ، موبایل و … شکرگزاری کنیم.

فلسفه شکرگزاری یعنی تمرکز برداشته ها و وقتی ما بخاطر داشته هامون شکرگزاری میکنیم طبق اصل کشش یا همون قانون جذب داشته هامون بیشتر میشن.

وقتی ما شکرگزاری میکنیم و مرتباً این کار را انجام میدیم آرام آرام فرزندانمون هم این کار را یاد میگیرن و انجام میدن.

۲-احساس لیاقت و شایستگی را در فرزندانمون بالا ببریم : 

افرادی که روی عزت نفس و لیاقت و شایستگی خودشون کار میکنن، اتفاقی که میفته در امر هدفگذاری، اهداف بزرگتری متناسب با لیاقت و شایستگی که احساس میکنن برای خودشون انتخاب میکنن و آرزوها و رویاهای بزرگتری دارن و در نتیجه با رسیدن به اون اهداف موفق تر خواهند بود.

دوستان، برای رسیدن به آرزو ها باید خود را شایسته موفقیت بدونید که این یه فکر و باور درونیه که باید روی اون کار بشه.

چند کاری که باعث افزایش احساس لیاقت و شایستگی میشه : مثلاً از خودتون ایراد نگیرید ، خودتون را دوست داشته باشید ، به نکات مثبتِ رفتار و جسم خود توجه کنید ، بیشتر به خودتان برسید، لباس های تمیز و آراسته بپوشید.

 همیشه با کفش های واکس زده بیرون برید ، سعی کنید خوشبو و معطر باشید ، در ظروف خوب غذا بخورید و هر چه بیشتر به خودتون احترام بگذارید  و خلاصه هر کاری که باعث میشه بیشتر به خودتون احترام بذارید را انجام بدید.

وقتی ما به عنوان والدین خودمون را دوست بداریم و به خودمون احترام بذاریم فرزندانمون هم این کارها را میبینن و یاد میگیرن و اونها هم همین کار ها را انجام میدن.

برای اینکه این مطلب را بیشتر درک کنید توصیه میکنم مطلب عزت نفس را مطالعه کنید. برای مطالعه عزت نفس از اینجا هم میتونید اقدام کنید.

۳-زیاد تحسین و تمجید کنید و این کار را به فرزندانتون هم یاد بدید : به محیط پیرامون خودتون بنگرید و افراد و اشیایی که حس خوب  به شما میدن را تحسین و تمجید کنید. مثلاً اگه یه فرد خوش تیپ یا خوش پوش را می بینید یا یه ماشین یا خونه زیبا را می بینید یا یه گل یا نقاشی زیبا را می بینید اونها را تحسین و تمجید کنید. شما با هر بار تحسین و تمجید به جهان هستی میگید لطفاً این پدیده را در زندگی من بیشتر کن. و وقتی بچه های ما این رفتار ما را میبینن یاد میگیرن.

۴-یکی از کارهای مهمی که میتونید انجام بدید تا تمرکز بچه ها را روی خواسته هاشون متمرکز کنید و اونها را هدفگذار تربیت کنید جعبه جادویی آفرینشه.

جعبه ای زیبا تهیه کنید و به بچه هاتون بگید که عکس یا تصویر خواسته هاشون را از مجلات یا اینترنت بگیرن و درون جعبه بندازن. این کار را با لذت و تفریح انجام بدن. این کار باعث میشه تمرکز بچه ها بر خواسته ها باشه و تجسم اونها را هم قویتر میکنه.

۵- زندگینامه افراد موفق را از کتاب ها یا اینترنت در بیارید و برای فرزندانتون بخونید تا اونها بفهمند روند موفقیت چگونه است.

وقتی فرزندانمون با زندگینامه افراد موفق آشنا میشن و روند زندگی اونها را میخونن، میفهمن، افرادی که امروز جایگاهی دارن و دستاوردهایی دارن هم مثل مردم عادی بودن با این تفاوت که هدف داشته و برای رسیدن به اهدافشون برنامه ریزی و تلاش کردن. گاهی هم شکست خوردن ولی در نهایت با بکار بردن  استراتژی موفقیت به اهدافشون رسیدن.

خوندن زندگینامه افراد موفق علاوه بر اینکه روند کار را به اونها میشناسونه باعث افزایش انگیزه در اونها هم میشه.

۶- دوستان خانوادگیتون را از افراد موفق انتخاب کنید چرا که اونها میتونن الگو های شایسته ای برای بچه هاتون بشن.

۷- موقعی که به خرید میرید بذارید فرزندانتون در امر خرید مشارکت کنن و از همون کودکی به ارزش پول و نقش مهمی که در زندگی داره آگاهی پیدا کنن.

۸-قانون علیت یا همان رابطه علّت و معلول را به فرزندانتون یاد بدید. به اونا یاد بدید که هر رویدادی یه علّتی داره. تا اینکه بفهمن هر رفتاری که انجام میدن یه نتیجه ای داره. که اگه این مطلب را یاد بگیرن حس مسئولیت پذیری در اونها افزایش پیدا میکنه. همچنین قانون کاشت و برداشت را یادشون بدید تا بفهمن برای اینکه بخوان چیزی به دست بیارن باید قبلش چیزی کاشته باشن. در ضمن من قوانین موفقیت را در قسمت محصولات سایت گذاشته ام که از اونجا میتونید مطالعه کنید.

۹-هر از گاهی فرزندانتون را به محله های بالا شهر و گرانقیمت ببرید.

۱۰-فرزندانتون را به بنگاههای ماشینهای گرانقیمت ببرید و فقط قیمت بگیرید.

۱۱-فرزندانتون را به مغازه هایی که اجناس لوکس دارند ببرید، حتی اگه قصد خرید ندارید.

۱۲-سعی کنید کتابهایی در مورد موفقیت تهیه کرده و فرزندانتون را تشویق کنید تا اون کتابهارا بخونن.

۱۳-فرزندانتون را تشویق کنید تا در دوره های موفقیت شرکت کنن.

۱۴-فرزندانتون را با افراد موفق، بزرگ و ثروتمند آشنا کنید. با افراد موفق حشر و نشر داشته باشید تا ذهن آنها بازتر بشه.

۱۵-همواره به فرزندانتون خاطر نشان کنید که افراد موفق به واسطه تخصصی که دارن و  خدمتی که به دیگران میکنن، موفق شده اند.

۱۶-فرزندانتون را زیاد به مسافرت ببرید و با جاهای جدید آشنا کنید.

۱۷-از همون بچگی موقعیت های ساختگی درست کنید، تا بچه هاتون شکستهای کوچک بخورن. اینطوری بیشتر مواظب هستن و بعدها در زندگی شکستهای بزرگتر نمیخورن.

۱۸-برعکس مورد قبل میتونید، موقعیتهای ساختگی درست کنید که بچه ها به موفقیت های کوچک دست پیدا کنن. اینطوری یواش یواش اعتماد به نفسشون بالاتر میره و در اونها ((من میتونم)) تقویت میشه.

۱۹-در مورد هدفگذاری و اهمیت هدفگذاری براشون توضیح بدید. و برای اونها مثالهایی را ذکر کنید از اینکه تمام افراد موفق در زندگیشون هدفدار و هدفمند بوده اند.

و تاکید کنید که داشتن هدف و چشم انداز چقدر میتونه نوع زندگی آدمها را تغییر بده. و بهشون آگاهی بدید و با کمک هم براشون تابلو آرزوها درست کنید. برای درست کردن تابلو آرزوها خساست به خرج ندید و چیزائی بزرگی در تابلو آرزوهاشون نصب کنید و به این فکر نکنید که چطوری میخوان اونها را به دست بیارن.

۲۰-در مورد اعتماد به نفس و راههای افزایش اعتماد به نفس براشون حرف بزنید. و توضیح بدید.

۲۱-در مورد عزت نفس و اینکه داشتن عزت نفس چقدر میتونه روی زندگی و انتخابها و تصمیمهامون اثر گذار باشه، براشون توضیح بدید.

۲۲-در مورد ذهن و قدرت ذهن و نحوه برنامه ریزی اون و چگونگی تشکیل باورها و نقشی که باورها روی زندگی و تصمیمهای ما داره. برای فرزندانمون صحبت کنیم و ذهنشون و دیدشون را باز کنیم.

۲۳-مطالبی که توی سایت www.19bist.ir هست را کامل مطالعه کنید چون خیلی میتونه به شما در وسعت بخشیدن به فکر فرزندانتون، کمک کنه.

دوستان، چیزایی که اینجا گفتم چند مورد از چیزاییه که ما میتونیم انجام بدیم تا دید فرزندانمون را نسبت به خودشون ، تواناییهاشون و محیط اطرافشون بازتر کنیم تا بتونن، انتخابها و تصمیمهای بزرگتری داشته باشن.

در کل، هر چه محیط پیرامون فرزندانمون را غنی تر کنیم، با موقعیتهای جدید آشناشون کنیم، ذهنشون و دیدشون بازتر و بازتر میشه و به مرور روی تصمیم گیریها و انتخابهشون اثر میذاره.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید و فکر میکنید میتونه مفید باشه خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه