قسمت هیجدهم شاه کلید موفقیت فرزندان

باید ششم: آموزش هدفگذاری به فرزندان

به جرات میتونم بگم که هر صحبت یا حرفی که در این دوره میزنم، هدف اصلیم اینه که بچه هامون بتونن هدفگذاری صحیحی داشته باشن.

چرا که تنهاترین و مهمترین چیزی که مسیر هر انسانی را مشخص میکنه، هدفهاشه.

بنابراین، به نظر من آموزش هدفگذاری به فرزندانمون مهمترین چیزیه که ما باید به اون توجه کنیم و اون را درست انجام بدیم.

انسانهای موفق اهداف دقیق، خوب ، مثبت و واضحی دارن. و مرتبا در راه رسیدن به اون اهداف ،برنامه ریزی و حرکت میکنن.

نکته خیلی تاسف برانگیز اینه که اغلب آدمها (حدود ۹۵ درصد)، اهداف دقیق،روشن و واضحی برای خودشون ندارن، و همین باعث میشه که ندونن دقیقا از زندگی چه چیزی را میخوان و به تبع اون، مسیر حرکتشون هم مشخص نیست. و شعارشون هر چی پیش آید، خوش آیده.

و وقتی کسی دقیقا نمیدونه چی میخواد، مسیر حرکتش هم مشخص نیست. و نمیدونه که چه کارهایی را باید انجام بده.

ولی داشتن هدف، راه و مسیر و نوع کارهایی که باید انجام بدیم را به ما نشون میده.

در ضمن، مهم اینه که هدفگذاری ما درست باشه. همونطور که آنتونی رابینز میگه: وقتی فردی هدف اشتباهی را دنبال میکنه، با همون سرعتی که دنبال اون هدف میره، با همون سرعت هم داره به پرتگاه نزدیک میشه.

پس نکته خیلی مهم در هدفگذاری اینه که هدفگذاری باید صحیح باشه و با علایق، استعدادها، ظرفیت ها و خلق و خوی اشخاص همخوانی داشته باشه.که اگر اینطور باشه باعث موفقیت او خواهد شد.

خب، قبل از شروع بحث در خصوص اهمیت هدفگذاری مطلبی را خدمتتون عرض کنم. یه تحقیقی در آمریکا انجام شد که ۳۰سال طول کشید:

در این تحقیق ۳۰ نفر از افراد یک کلاس دبیرستان به صورت نامحسوس شرکت داشتند.

بعد از ۳۰سال محققها اومدن و زندگی اون ۳۰نفر را مورد بررسی قرار دادن. و دیدن افرادی که در دبیرستان اهداف واضح و مکتوب برای خودشون داشتن به طور شگفت انگیزی در تمام جنبه های زندگی اعم  از شغل ، مقام ، ثروت ، موقعیت اجتماعی از دیگر افراد، برتری خیلی بیشتری داشتن و متاسفانه دیدن فقط ۳ درصد از اون جمع ۳۰ نفری یعنی ۱ نفر به این درجه از موفقیت رسیده بود.

پس اگه شما هم میخواهید فرزندتون جزء افراد موفق باشه باید بهش کمک کنید که اهمیت هدفگذاری را درک کنه و سپس هدفگذاری صحیح را بهش یاد بدید و بهش کمک کنید که اهداف خودش را مشخص کنه و اونها را مکتوب کنه، اون را مهندسی معکوس کنه، برنامه ریزی کنه و به سمتشون حرکت کنه.

 همانطور که قبلا هم گقتم تنهاترین و مهمترین چیزی که مسیر زندگی و آینده هر فردی را مشخص میکنه اهدافشه.

اهدافی که صحیح بوده و متناسب با روحیات ، خلق و خو ، ظرفیت ها و علایق فرد باشه اون را به اوج  قله موفقیت میرسونه.

ولی برعکس، اگه اهداف، اشتباه یا نا مشخص باشن، یا حتی اگه مشخص باشن ولی متناسب با روحیات ، خلق و خو ، ظرفیتها و علایق فرد نباشن چیزی جز، سر خوردگی و ناکامی برای فرد در پی نخواهد داشت.

ما به عنوان پدر یا مادر و بعنوان کسی که بیشترین وقت را با فرزندانمون سپری میکنیم بیشترین و بهترین کمک را در هدفگذاری میتونیم به فرزندانمون بکنیم، اگه که خودمون آگاهی کامل داشته باشیم.

حالا سوال مهمی که اینجا پیش میاد اینه که منِ پدر یا مادر، چگونه هدفگذاری کردن را به فرزندم یاد بدم ؟

ما میتونیم به چند طریق به فرزندانمون کمک کنیم تا هدف خودشون را مشخص کنن : ولی نکته مهمی که باید مد نظر قرار بدیم اینه که به هیچ وجه نخواهیم علاقه شخصی خودمون را به اونها تحمیل کنیم و دیگه اینکه نخواهیم به زور برای بچه هامون صلاح و مصلحت تعیین کنیم و دیگه اینکه نخواهیم زورکی اونها را به مسیری بفرستیم. بگذاریم خودشون برن دنبال علاقشون. فقط باید بهشون آگاهی بدیم.

خب، ما به چند طریق میتونیم به فرزندانمون کمک کنیم تا اهداف خودشون را مشخص کنن:   

۱-از طریق دنبال کردن آرزوها و رویاهاشون

۲-از طریق پیدا کردن استعداداشون

۳- از طریق پیدا کردن علاقه و اشتیاقشون

۴- از طریق الگوسازی و الگوبرداری

۵- از طریق آگاه کردن اونها نسبت به شغلها و رشته های مختلف.

خب حالا من یکی یکی این پنج آیتم را توضیح میدم:

۱-مشخص کردن اهداف از طریق دنبال کردن آرزوها و رویاهاشون.

دوستان، در رویا، کودکان میتونن علاقه قلبی خودشون را دنبال کنن ، اگه دوست داشته باشن راننده قطار یا جرتقیل بشن، خلبان یا پزشک بشن.

بازیگر یا ستاره فوتبال بشن. هیچ مانعی در کار نیست ، قدرت تخیل اونا به طرز شگفت آوری میتونه رویاهای بزرگ را بپرورونه.

فقط در دوره بزرگسالیه که حصارهای ذهنی همچون میله های زندان، ما را در محاصره ی خودشون میگیرن. این حصارهای ذهنی مضر، که خودمون به خودمون تحمیل میکنیم میتونن در تمام طول عمر ما را در یک بن بست تاریک و نفوذ ناپذیر زندانی کنن.

پس خیلی مهمه که ما با رفتار یا گفتارمون حس رویا پردازی را در فرزندانمون خفه نکنیم و برای اونها حصار ذهنی و محدودیت ایجاد نکنیم.  ما میتونیم مدام با تحریک حس رویا پردازی و تخیل، رویاپردازی را در اونها تقویت کنیم.

مدام از فرزندانتون در مورد رویا ها و آرزوهاشون سوال کنید. ببینید رویا ها و آرزوهاشون چیا هستن؟ ممکنه روزی همین رویا ها و آرزو ها تبدیل بشن به اهدافشون. و وقتی هدف مشخص بشه، روند و مسیر زندگیشون مشخص میشه و از اون به بعد فرد میدونه که چی میخواد و قراره به کجا بره، کم کم نوع کارهایی که برای رسیدن به اون خواسته و هدف باید انجام بشه واضح تر میشه و در مسیر قرار میگیره. که در این زمینه دوره نقشه راه رسیدن به خواسته ها به شدت میتونه بهتون کمک کنه.

دوستان، تمام افرادی که رویاها و آرزوهاشون را جدی گرفته و اونها را دنبال کرده اند به اون رویا و آرزوها رسیده اند. پس رویا ها و آرزوهای فرزندانمون را جدی بگیریم و سرسری از کنارشون نگذاریم.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید که فکر میکنید مفیده، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه