قسمت نوزدهم شاه کلید موفقیت فرزندان

ادامه مبحث آموزش هدفگذاری به فرزندان:

 دومین موردی که میتونیم به کمک اون به فرزندانمون کمک کنیم تا اهدافشون را مشخص کنن کشف استعدادشونه.  

من در قسمت مربوط به استعدادیابی، مفصل در مورد کشف و پرورش استعداد فرزندان صحبت کردم و در اینجا هم دوباره خلاصه ای از اون بحث را توضیح میدم.

دوستان، ما به عنوان پدر یا مادر و بعنوان کسی که وقت زیادی را با فرزندانمون صرف میکنیم، میتونیم با زیر نظر گرفتن اونا یا حتی با آزمون و خطا، استعدادشون را پیدا کنیم.

 اگر ما بتونیم هوش یا استعداد غالب فرزندانمون را شناسایی کنیم احتمال اینکه بعد ها این استعداد بتونه تبدیل به هدف فرزندمون بشه دور از انتظار نیست. پس اگه ما بتونیم استعداد فرزندمون را کشف کرده و اون را تبدیل به هدفش کنیم قدم بزرگی در راه پیشرفت و ترقی او برداشته ایم.

چون، کسی که در کار یا حرفه ای استعداد داشته باشه میتونه در زمان کمتر دستاورد بیشتری را نسبت به بقیه داشته باشه.

پس خیلی مهمه که اهداف شخص در راستای استعدادش باشه. که اگر اینطور باشه و آیتم های دیگر پیشرفت را هم رعایت کنه میتونه تبدیل به یه اسطوره بشه.

مورد بعدی که ما میتونیم به کمک اون به فرزندانمون کمک کنیم  اهدافشون را مشخص کنن، پیدا کردن علاقه یا اشتیاق سوزان اونهاست.

دوستان به جرات میتونم بگم که علاقه و اشتیاق سوزان مهمترین آیتم در هدفگذاریه. چرا که اگه کسی بتونه اون عشق و علاقه واقعیش را پیدا کنه و دنبال عشق و علاقه اش بره و اون عشق و علاقه را تبدیل کنه به هدفش، خیلی راحت و سریع به اون هدف یا اهداف میرسه.

چرا که وقتی کسی علاقه و عشقش را دنبال میکنه تک تک اعمالی که در راه رسیدن به اون عشق و علاقه یا به عبارتی هدف، داره انجام میده با لذته.

اونطوری دیگه اون فرد کار نمیکنه. تفریح میکنه و لذت میبره، خستگی و گرسنگی براش معنی نداره و خیلی زود از کاراش نتیجه میگیره. من زندگی برخی از این فوتبالیست های مطرح ، بیزنسمنهای مطرح ، پزشک های مطرح را که خونده ام، اونها بواسطه علاقه و عشقی که به اون هدفشون داشتن تونستن به مدارج بالا برسن و اینقدر پیشرفت کنن.

دوستان عزیز، برای اینکه انسان موفق بشه و به اهدافش برسه، نیاز به علاقه و عشق داره. اینطوری با تمام وجود و خود به خود مراحل رسیدن به موفقیت را طی میکنه.

اگه شما هدفتون را درست و بر مبنای دوست داشتن انتخاب کنید دیگه همه چیز خود به خود پیش میره و درست میشه.

در مورد فرزندمون نخواهیم زورکی اونها را به مسیری بفرستیم ، بذاریم برن دنبال عشق و علاقشون و خودمون جراٌت داشته باشیم و به فرزندمون هم جراٌت بدیم که دنبال علاقشون برن.

حالا سوالی که اینجا پیش میاد اینه که ما چجوری علاقه و عشق فرزندمون را پیدا کنیم؟ ما برای پیدا کردن علاقه فرزندمون راهی به جز کنکاو و آزمون و خطا نداریم. ما باید همونطوری که در بحث استعدادیابی هم گفتم مدام فرزندمون را در معرض چیزها و کارهای مختلف قرار بدیم و با زیر نظر گرفتن او ببینیم چه کاری هست که فرزندمون ازش خسته نمیشه ، مدام حرفش را میزنه، برای انجامش آروم و قرار ندارده.

و بعد او را توی اون مسیر قرار بدیم و دوباره تستش کنیم تا ببینیم آیا علاقش واقعیه یا هوس بوده.

یا اگه فرزندانمون بزرگتر هستن با پرسیدن برخی سوالات علاقشون را پیدا کنیم. مثلاً بپرسیم: فرض کن که شما همه چیز داری ، خانه ، ماشین ، حساب بانکی ، درآمد خوب، اگه اینطوری بودی دنبال چه کاری میرفتی؟ که احتمالاً جوابش میتونه نشان دهنده علاقش باشه.

یا اینکه بپرسیم فکر کن در این دنیا هیچ محدودیتی نیست اون موقع چه رشته یا کاری را انتخاب میکردی؟

دوستان: اغلب افراد موفق دنبال عشق و علاقشون رفتن که موفق شدن. چون کارشون را دوست داشتن ( حتی بعضی وقتها ممکنه در ابتدا خیلی کارشون را دوست نداشتن ولی یه کم که پیش رفتن متوجه شدن که اون کار را دوست دارن ). و از اونجا که عشق و علاقه مهمترین آیتمه و فرد خستگی ، گرسنگی و تشنگی را نمیفهمه خیلی زود در کاراش به پیشرفت عالی میرسه.

تفاوت آدم ها هم در همینه. پس ببین چه چیزی را واقعاً دوست داری به همون سمت برو و دنبال عشقت برو.

دوستان، قبول دارم شاید پروسه کشف استعداد یا کشف علاقه مقداری مشکل باشه اما ارزشش را داره.

مورد بعدی که میتونه به ما کمک کنه که ما به فرزندانمون کمک کنیم تا اهدافشون را مشخص کنن، از طریق الگو سازی یا الگو برداریه.

این مورد هم خیلی مهمه چون داشتن الگو به شدت در زمان و انرژی شما برای انجام کاری صرفه جویی میکنه.  اگه ما بتونیم کاری کنیم که بچه ها مشاهده گران خوبی بشن طوری که بتونن افراد موفق پیرامون خود را دیده و به اونها توجه کنن احتمال اینکه بخوان از اون افراد موفق الگو برداری کنن زیاد میشه. من افراد زیادی را دیده ام که با مشاهده برخی افراد که در کار یا حرفه یا رشته ای به موفقیت های خوبی رسیده بودن، هدف خود را انتخاب کرده، و از اون افراد موفق الگوبرداری کرده اند و اونها هم به موفقیت های خیلی خوبی رسیده اند.

پس خیلی مهمه که ما والدین حتی در انتخاب دوستان یا دوستان خانوادگی خود هم دقت کنیم چرا که شغل یا حرفه اونها میتونه  الگو برای فرزندان ما بشه.

یه مثال خیلی بارز از الگو برداری اینه که در اغلب خانواده ها فرزندان مخصوصاً پسر ها، شغل پدر خود را دنبال میکنن.  

پس تا میتونیم محیط اطرافمون و آدم های اطرافمون را پر کنیم از افراد موفق تا اگه فرزندانمون هم خواستن الگو برداری کنن، الگوهای خوبی پیرامونشون باشه. شاید روزی همین شغل ، حرفه یا رشته اونها تبدیل به اهداف فرزندان ما بشه.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید که فکر میکنید مفیده، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

تا قسمت بعد یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه