سیستم عامل

نمیدونم شمائی که الان داری این متن را میخونی چند سالته؟ آقا هستی یا خانم؟ جوون هستی یا میانسال یا پیر؟ شغل داری یا بیکاری؟ پولداری یا فقیری؟ شهری هستی یا روستائی؟…

ولی یه چیزی را میدونم واون اینکه شما الان در هر جایگاهی که باشی هر روز یه سری رفتارهای تکراری را انجام میدی. و این کار برات شده عادت و مدام هر روز و هر روز تکرارش میکنی ( منم همینطور هستم ).

و جالب اینه که همین رفتارها و عادتهای تکراری زندگی فعلی ما را به وجود آورده. یعنی اینکه زندگی فعلی ما هر شکلی که الان هست، خودمون اون را با انتخابها، رفتارها و عادتهائی که داریم به این شکل در آوردیم.

دوستان، مجموع انتخابها، رفتارها و عادتهائی که داریم و اونا را در مدت زمان طولانی انجام میدیم، سیستم عامل ما را تشکیل میده.

حالا اگه من یا شما یا هر کس دیگه ای که توی این کره خاکی زندگی میکنه، به زندگی فعلیمون راضی باشیم، نیاز نیست کار جدیدی بکنیم و کافیه همون روال قبل یعنی انتخابها، رفتارها و عادات قبلیمون ( سیستم عامل قبلیمون )، را تکرار کنیم.

ولی اگه میخواهیم زندگیمون را تغییر بدیم و نتایج جدیدی توی زندگیمون به دست بیاریم باید سیستم عاملمون را تغییر بدیم. باید تصمیمهای جدید بگیریم، باید انتخابهای خودمون را تغییر بدیم. باید رفتارها و عادتهائی که داریم را تغییر بدیم. و به محضی که انتخابهای خودمون را تغییر بدیم، تغییرات بهتری توی زندگیمون رخ میده و مسیر زندگیمون تغییر میکنه.

دوستی دارم که سالها پیش توی یه بیمارستان خصوصی با هم همکار بودیم. ایشون اون موقع پزشک عمومی بود. و در ماه باید چقدر کشیک وایمیستاد تا یه حقوق ناچیز بهش میدادن. یه روز نشست و با خودش دو دو تا چهارتا کرد و گفت این، اون زندگی نیست که من میخواستم و یه تصمیم جدی گرفت و گفت من باید تخصص بگیرم ( انتخاب جدید ).

یکسال نشست و محکم درس خوند ( رفتارها و عادتهای جدید ) و توی رشته تخصصی گوش و حلق و بینی دانشگاه شیراز قبول شد. بعد از چهار سال درسش تموم شد، یک سالی هم طرح گذروند و یه جای خوب شهر مطب زد. و زد توی کار عمل زیبائی بینی. چند روز پیش باهاش صحبت میکردم میگفت زندگیش از این رو به اون رو شده ( نتایج جدید ).

پس، مهمترین عاملی که باعث میشه شکل زندگی ما تغییر کنه، انتخابهای خودمونه. چرا که به دنبال انتخابهای جدید، رفتارها و عادتهای جدید میاد و سیستم عامل، جدید میشه. حالا این سیستم عامل جدید نتایج جدیدی را هم به همراه داره.

من یه مقاله ای نوشتم با عنوان مهمترین عامل تفاوت در زندگی انسانها ( میتونید این مقاله را از اینجا بخونید ) که توی اون مقاله مفصل در مورد نقش مهمی که انتخاب، توی زندگی ما داره صحبت کردم.

پس، بازم تکرار و تاکید میکنم اگه توی هر قسمتی از زندگیت میخوای تغییر به وجود بیاری، میخوای وزن کم کنی، میخوای فرزندان بهتری داشته باشی، میخوای کاسبیت بهتر بشه، میخوای عزت نفست را تقویت کنی، میخوای فروشت را بیشتر کنی، میخوای شغلت را تغییر بدی و بهتر کنی، میخوای پول بیشتری به دست بیاری، خلاصه هر تغییری توی هر زمینه ای از زندگیت میخوای ایجاد کنی. باید توی همون زمینه سیستم عاملت را تغییر بدی . یعنی باید یه تصمیم جدید بگیری و انتخابها و به دنبال اون رفتارها و عادتهات را تغییر بدی.

چون واقعا خیلی خنده دار و غیر منطقیه که بخوای همون رفتارها و کارهای قبلی را انجام بدی و توقع نتایج جدید داشته باشی.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای داری که فکر میکنی مفیده، خوشحال میشم نظر یا تجربه ات را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه