سخنی با نوجوانان و جوانان

همونطور که در قسمت معرفی خودم گفتم من در دوران نوجوانی و جوانیم بی هدف و باری به هر جهت و هر چه پیش آید خوش آید بودم ( البته فکر بد نکنید، چون خدائی آدم بدی نبودم ولی متاسفانه قوانین را بلد نبودم ).

اگه واقعیتش را بخواهید دوست داشتم موفق و پولدار بشم و خیلی هم تلاش می کردم ولی متاسفانه اصول و قوانین پولدار شدن را بلد نبودم و برنامه درست و اصولی برای این کارنداشتم و راهش را هم بلد نبودم.

اون موقع نمی دونستم موفقیت و پولدار شدن قوانین خاص خودش را داره، قوانینی مثل هدفگذاری، علت و معلول، کاشت و برداشت، خدمت رسانی، عزت نفس، تکامل، نتیجه عمل، تخصص، مهندسی معکوس و …

نمیدونستم باید یه هدف عالی برای خودم انتخاب کنم و توی همون تخصص به دست بیارم و همون را به نتیجه برسونم.

مدام دست به کارهای الکی و بیهوده می زدم و همیشه دوست داشتم زود پولدار بشم چون قانون تکامل را نمی دونستم. در عوض افرادی بودن که آگاهانه یا ناآگاهانه می دونستند باید چکار کنند و راه را درست میرفتن.

و اگه من هم دانش و تجربه الانم را داشتم حالا یا از طریق درس و دانشگاه و یا از طریق شاگردی کردن توی بازار دنبال به دست آوردن یه تخصص ارزشمند و پولساز می رفتم و بعد که اون تخصص را به دست می آوردم سعی میکردم اون را بهتر از بقیه انجام بدم. اینطوری، با خدمت کردن به مردم و رفع نیازهای آنها، پول خودش دنبالم میومد. ( کاری که الان شما باید انجام بدید و من هم کمکتون میکنم. )

پس، شمائی که الان توی دوران نوجوانی  و جوانی هستی قدر این دوره از زندگیت را بدون. ( مبادا چند سال دیگه بخوای حسرت بخوری…)

این را هم بدون، اگه الان که باید سنگ بنای آینده ات را بگذاری، این کار را نکنی و وقتتو جور دیگه ای تلف کنی ( رفیق بازی، خیابون گردی، پای تلویزیون، فضای مجازی و … ) هیچ کسی یقه ات را نمی گیره و  مجبورت نمی کنه و با زور تو را وادار به انجام کاری نمیکنه.

ولی زمان که میگذره و درگیر زندگی میشی و زندگی روی دیگه ی خودش را بهت نشون میده متوجه میشی که چه فرصت گرانبهایی را از دست دادی. و ممکنه زمانی این را بفهمی که دیگه خیلی دیر شده باشه.

دوست عزیز، آدما تا زمانی که بچه هستن و حتی تا زمانی که دیپلم می گیرن و حتی توی دانشگاه شاید همه چی خوب و عالی باشه چون خانواده هر طور که شده مخارج اونا را تامین میکنه.

ولی وقتی درگیر زندگی میشن و برای گذران زندگی نیاز به پول دارن اوضاع به کلی فرق میکنه. چونکه اگه فرد تخصص و مهارتی نداشته باشه برای کسب پول باید تن به کارهای خیلی سطح پایین بده. بعبارتی اگه توی نوجوونی و جوونیت چیزی نکاشته باشی توی بزرگسالی چیزی برای برداشت نداری.

بنابراین، اگه توی دوره نوجوونی و جوونیت یه تخصصی به دست نیاری و یه شغل یا کسب و کار خوب برای خودت دست و پا نکنی توی بزرگسالی شغلهای سطح پائین میان و تو را پیدا میکنن.

دوست من، من خیلی از جوونها  را دیدم که بدون برنامه و شانسی و الابختکی دانشگاه میرن و یه رشته معمولی را هم انتخاب می کنن و یه لیسانسی یا حتی فوق لیسانسی هم میگیرن و بعد که درسشون تموم میشه میان تو بازار و میبینن کاری براشون نیست، چون تخصصی که به درد جامعه بخوره ندارن. اینطوری هم چندین سال از بهترین و کارآمدترین سالهای عمرشون را تلف کردن و هم الان هیچ مهارت و تخصصی ندارن.

پس بذار رُک و راست حرفم را بزنم:

تو الان دو تا راه داری و اگه میخوای آینده خوبی داشته باشی باید راهِ درستی را انتخاب کنی : یا اینکه بری دانشگاه و اونجا تخصص و مهارت به دست بیاری و یا اینکه همین الان وارد بازار کار بشی و بری دنبال تخصص و مهارت.

اگر میخوای بری دانشگاه لطفا یه رشته ای را انتخاب کن که آینده داشته باشه، بازار کار داشته باشه و پول توش باشه ( حتی اگر چند سال هم نیاز باشه پشت کنکور بمونی ). و اگه غیر از این هست واقعا وقت و پولت را برای این رشته های معمولی هدر نده ( مگه اینکه واقعا عاشق یه رشته ی خاصی باشی که اون یه بحث دیگس. ).

و اگه هم میخوای وارد بازار کار بشی دنبال کسب تخصص و مهارت توی یک زمینه ای برو که مورد نیاز جامعه هست و مردم بهش احتیاج دارند و ظرفیت پولدار شدن را داره. ( من در دوره نوجوانان و جوانان موفق کلی ایده های عالی بهت میدم. )

به هر حال چه از طریق دانشگاه رفتن بخوای تخصص و مهارت به دست بیاری و چه از طریق شاگردی کردن توی بازار، باید حتما توان و علاقه و استعدادت را هم در نظر بگیری. چون اگر بتونی کاری را برای خودت دست و پا کنی که دوستش هم داشته باشی خیلی خیلی میتونی توی اون کار پیشرفت کنی.

من توی دوره نوجوانان و جوانان موفق کامل توضیح دادم که باید چکار کنی تا بتونی یه آینده فوق العاده برای خودت بسازی. اونجا گفتم که چجوری باید سیستم عاملت را تغییر بدی و چه تغییراتی بدی تا بتونی نتایج عالی توی زندگیت خلق کنی.

هر چند بقیه دوره های توی سایت هم به شدت به دردت میخورن: دوره کاسب موفق و میلیونر، دوره نقشه راه رسیدن به خواسته ها، دوره نقشه راه ثروت و دوره هوش مالی و بقیه قسمتهای سایت…،

برای دسترسی به دوره ” نوجوانان و جوانان موفق ” و همچنین دسترسی به تمام دوره ها و محصولات سایت میتونی از اینجا اقدام کنی.

یه نکته خیلی مهم:

همین الان که داری این متن را میخونی خیلی از نوجوونها و جوونها هدف و چشم انداز خودشون را تعیین کردن و دارن برای رسیدن به اون هدفشون تلاش میکنن و آماده میشن!!!

تو چطور؟ آیا هدفت را مشخص کردی؟…

در ضمن اگه در مورد مطلب فوق نظر یا تجربه ای داری و احساس میکنی مفیده و میتونه به دیگران کمک کنه لطفا نظرت را برامون بفرست شاید نظر یا تجربه شما دغدغه فعلی کسی باشه.

یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه