آگاهی، رمز برنده بودن

به احتمال خیلی زیاد همه شما وضعیت بورس توی سال ۹۸ را یادتونه. توی اون سال بورس خیلی از آدمهای آگاه و با تجربه را مولتی میلیاردر کرد. کسانی که خیلی خوب بازار را میشناختن و با آگاهی که داشتن به موقع وارد و به موقع از بازار خارج شدن.

ولی آدمهای ناآگاه و بی تجربه بدترین موقع وارد و دیگه نتوستن خارج بشن و جلو چشمشون روز به روز سرمایه شون ذوب و ذوب تر میشد. طوریکه خیلیها ۷۰ حتی ۸۰ درصد سرمایه شون را از دست دادن.

یا اگه مطالعه کنید همین کاری که بورس با مردم کرد سال بعدش ارز دیجیتال کرد، سال قبلش دلار کرد، چند سال قبلش ملک کرد.

خلاصه اینکه آدمهای با تجربه و آگاه به موقع وارد یه بازار مالی خاص میش و سودشون را که گرفتن به موقع هم خارج میشن. ولی کسانی که آگاهی و تجربه ندارن، دقیقا همون موقعی که افراد آگاه دارن خارج میشن، تازه اونا وارد میشن و بعد خودشون میمونن با کلی ضرر و زیان.

البته این مثالی که زدم فقط یکی از مواردیه که نقش آگاهی را در امور سرمایه گذاری نشون میده. در صورتیکه داشتن آگاهی در همه مواردی که ما با آنها سر و کار داریم مهم و حیاتیه.

خلاصه اینکه، هر چی از این آگاهی و نقش مهمی که توی زندگی داره بگم کم گفتم.

 چون، داشتن آگاهی و اطلاعات یکی از مهمترین آیتماییه که میتونه زندگی آدما را متحول کنه.

آگاهی از قوانین کائنات، آگاهی از قوانین موفقیت، آگاهی از قوانین پول و ثروت، آگاهی از قوانین کسب و کار، آگاهی از قوانین رشد و توسعه فردی، آگاهی از قوانین سرمایه گذاری، آگاهی از بازارهای مالی، آگاهی از مسائل روز ایران و جهان و تاثیر آن بر اقتصاد و زندگی، آگاهی از قوانین فروش، آگاهی از قوانین خانواده و همسرداری، آگاهی از قوانین برخورد با فرزند، آگاهی از باورهایی که داریم، آگاهی از عزت نفس و اعتماد به نفسی که داریم و تاثیر مهمی که روی کل زندگیمون داره و و و …

دوستان و همراهان عزیز: داشتن آگاهی و اطلاعات ناب یکی از مهمترین وجه تمایزهای افراد موفق با افراد معمولی یا  ضعیفه.

حالا اینکه این آگاهی چجوری و از چه راهی به دست میاد را در ادامه توضیح میدم.

جواب این سوال خیلی ساده است، آگاهی یا از تجربه میاد یا از آموزش و یا از ترکیب هردوی اینا و یا از ارتباط داشتن با افراد متخصص( مشاوره ).

 (دوستان، یه نکته مهم اینکه حتی کسانی که با آموزش به آگاهی میرسن نیاز به تجربه کردن دارن. چرا که اون چیزی که آدم در اثر آموزش یاد میگیره با اون چیزی که در واقعیته، خیلی تفاوت داره و حتما ما بعد از آموزش باید اون چیزائی که یاد گرفته ایم را چندین بار در مقیاس کوچک هم تجربه کنیم تا خوب یاد بگیریم و ملکه ذهنمون بشه. )

مثالی که بالا زدم در مورد آگاهی در امور سرمایه گذاری بود.

بذارید الان در مورد آگاهی در هدفگذاری صحبت کنم :

آیا شما میدونستی که هدفگذاری مهمترین عامل موفقیته؟ یا اینکه آیا میدونی که میتونی هر هدفی را برای خودت انتخاب کنی؟ یا اینکه آیا میدونی که توانایی به دست آوردن هر هدفی را داری؟( البته به شرطی که محدودیت جسمی نداشته باشی، مثلا کسی که قدش یه متر و نیمه خدایی نمیتونه یه بسکتبالیست حرفه ای بشه. )

خدایی من قبلنا هیچی در مورد هدفگذاری نمیدونستم و به بعضی شغلها و کارها حتی فکر هم نمیکردم. من همیشه فکر میکردم مثلا آدمایی که پزشکی خوندن، وکالت خوندن، مهندسی خوندن، فروشنده های فوق العاده ای هستن، خیلی پولدار هستن و …، آدمای خیلی خاص و با استعداد و خارق العاده ای هستن. ولی الان متوجه شدم که اینطور نیست و فهمیدم که اونا فقط آدمای هدفمندی هستن و هر کسی میتونه مثل اونا باشه، اگر مثل اونا فکر کنه و مثل اونا عمل کنه.

یا در مورد عزت نفس: آیا شما میدونستی عزت نفس چیه؟ و داشتن عزت نفس چقدر میتونه روی اهداف، دستاوردها و در کل روی زندگی ما تاثیر داشته باشه؟

یا در مورد کسب و کار: اینکه چجوری کسب و کار راه اندازی کنی، چه کسب و کاری راه اندازی کنی، چجوری رشدش بدی و …، ( شما توی یه خیابون نگاه کن ببین در سال چند تا مغازه و کسب و کار جمع میشه، چون صاحب اون مغازه یا کسب و کار آگاهی نداشته…)

خلاصه توی هر زمینه ای که شما بگی برات ثابت میکنم که خیلیها بر اثر نداشتن آگاهی ضربه های خیلی خیلی جبران ناپذیری میخورن که اگه آگاهی داشتن اصلا چنین بلاهایی سرشون نمیومد.

مثلا:

  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول کسب و کار، ورشکسته میشن.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول فرزندپروری، نمیتونن بچه های خوب و موفقی را پرورش بدن.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول سرمایه گذاری، سرمایه شون را از دست میدن.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول فروش، ترس از فروش دارند و اینطوری ثروت عظیمی را که از طریق فروش و فروشندگی، میتونستن به دست بیارن را از دست میدن.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول ازدواج و همسرداری، ازدواجهای نا مناسبی را تجربه میکنن یا اگه ازدواج خوبی هم داشته باشن، ولی به خاطر اشتباهات همسرداری، کارشون به طلاق و جدائی میکشه و به همین خاطره که آمار طلاق بیداد میکنه.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی از اصول موفقیت، در زندگیشون به اون درجه والای موفقیت که لایقش هستن دست پیدا نمیکنن. مثلا شخص نمیدونه اولین کار برای موفقیت مشخص کردن هدفه، و همچنین نمیدونه برای تعیین هدف باید عزت نفس بالائی داشته باشه، باورهای درستی داشته باشه، توانائی های خودش را بشناسه و در کل آگاهی بالائی داشته باشه و …
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی و هوش مالی پایین، اغلب در فقر و نداری به سر میبرن و با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکنن.
  • خیلیها به خاطر نا آگاهی، واقعا نمیدونن که خداوند چه قدرتهائی درون اونها قرار داده و نمیدونن که اگر خودشون بخوان به چه موفقیتها و دستاوردهائی میتونن برسن.
  • و خیلی مسائل دیگه که آدما به خاطر ناآگاهی به مشکل بر میخورن.

و اگه قبلش آگاهی کسب میکردن حالا یا از طریق تجربه کردن، یا از طریق آموزش دیدن، یا از طریق مشاوره گرفتن مشکل براشون به وجود نمیومد.

پس دوست عزیز یادت باشه در هر جنبه ای از زندگی، آگاهی، رمز برنده شدن و برنده موندنه. و هرچه که بیشتر بتونی آگاهی خودت را در زمینه های مختلف بالاتر ببری میتونی به موفقیتهای بیشتری دست پیدا کنی.

دوست عزیزم، همانطور که قبلا هم گفتم من خودم به خاطر ناآگاهی در زمینه های مختلف شکستهای زیادی خوردم و مشکلات زیادی را پشت سر گذاشتم. ولی بعد که به لطف خداوند بزرگ به سمت آموزش دیدن و کتاب خوندن سوق پیدا کردم، در کل یه آدم دیگه شدم و تونستم دنیا را یه جور دیگه ببینم و تونستم خودم را پیدا کنم. مطالبی هم که توی این سایت میذارم حاصل چندین و چند سال تجربه و تحقیق و تحصیله. و تمام مطالبی که در قالب مقاله، دوره یا محصول، توی این سایت گذاشتم با این هدفه که بتونم دید مخاطبم را بازتر کنم و آگاهی و اطلاعاتش را بیشتر کنم تا بتونه زندگی بهتری را برای خودش و عزیزانش بسازه.

اگه در مورد مطلب فوق نظر یا تجربه ای داری که احساس میکنی مفیده و میتونه به دیگران کمک کنه خوشحال میشم که نظر یا تجربه ات را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنی.

یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه