انتخاب شغل و نقش مهم آن در زندگی

پیشنهاد میکنم قبل از مطالعه بقیه این قسمت، مقاله مربوط به راههای به دست آوردن شغل را مطالعه کنید. من توی اون مقاله چندتا راه معمول را نام بردم و توضیح دادم.

دوستان، با اجازتون میخوام به جای واژه انتخاب شغل، از اصطلاح یا واژه ازدواج با شغل استفاده کنم. چرا که وقتی ما شغلی را انتخاب میکنیم ( حالا یا با اختیار یا با اجبار )، این شغل و مزایا و معایبش معمولا تا آخر عمر باهامون هست، و توی تمام جنبه های زندگیمون تاثیر میذاره. مگر اینکه بخواهیم تغییر شغل بدیم.

شغلی که انتخاب میکنیم و راهی که برای کسب درآمد انتخاب میکنیم، تمام جنبه های زندگیمون از جمله: درآمد، آرامش، امنیت، ازدواج، وضعیت مالی، کیفیت زندگی، جایگاه اجتماعی، تربیت فرزندان، پذیرش اجتماع، دایره دوستان و…، را تحت تاثیر قرار میده.

من توی قسمت مقالات، یه مقاله ای نوشتم با عنوان مهمترین عامل تفاوت در زندگی انسانها. که پیشنهاد میکنم حتما این مقاله را بخونید.

یکی از مهمترین نتایجی که انتخاب شغل توی زندگی هر آدمی به وجود میاره میزان درآمد و به دنبال اون جایگاه اجتماعیه. هر شغلی یه ظرفیت درآمدی خاص داره و این میزان درآمد، در آینده تمام جنبه های زندگی فرد را تحت الشعاع قرار میده.

به عنوان مثال، معمولا افرادی که شغلهای بهتر و پردرآمدتری به دست میارن، ازدواجهای بهتری هم میتونن داشته باشن. و به مرور زمان و طبق قانون تکامل میتونن زندگیهای بهتری را برای خودشون بسازن. من دوستی دارم که پزشک عمومیه، ایشون با یه خانمی ازدواج کرد که دکتر داروسازه. وقتی که تازه ازدواج کردن از نظر وضعیت مالی صفر صفر بودن. ولی به مرور و با توجه به اینکه هر دوشون درآمدهای خوبی داشتن، تونستن یه زندگی عالی برای خودشون بسازن و الان بعد از گذشت سالها اینقدر وضعیت مالیشون خوب شده که هر چیزی که بخوان و هر کاری را که بخوان میتونن انجام بدن. و شاید اگه این دوست من پزشک نبود نمیتونست همچین ازدواجی و به دنبال اون همچین زندگی را داشته باشه.

بنابراین، انتخاب شغل یکی از مهمترین رویدادهائی هست که هر فردی در زندگیش رخ میده، و همین رویداد مهم تمام اتفاقات بعدی و مهم زندگی را به صورت زنجیروار به دنبال خود میاره. بازم تکرار و تاکید میکنم که مهمترین نتیجه انتخاب هر شغلی میزان درآمدی است که اون شغل به زندگی فرد وارد میکنه.

و بعدها همین میزان درآمد کیفیت زندگی فرد را مشخص میکنه. هر چه میزان درآمد فرد بیشتر باشه، محل زندگیش بهتر میشه، ماشینی که سوار میشه لوکس تر میشه، شاید ازدواج بهتری بتونه داشته باشه، احساس امنیت بیشتری میکنه، بچه هاش را جاهای بهتری برای تحصیل میتونه بفرسته، به دیگران بیشتر میتونه کمک کنه، توی کارهای خیر میتونه شرکت کنه و …

متاسفانه خیلی از افراد (از جمله خود من )، به دلایلی از جمله: نداشتن آگاهی، افکار کوچک، باورهای ضعیف و بازدارنده، عزت نفس پائین، محیط بد، نداشتن الگو، داشتن دوستان بی هدف، نداشتن هدف و …، در دوران نوجوانی و جوانی، و موقعی که باید شغل آینده شون ( مهمترین رویداد زندگیشون )، را انتخاب کنند دقت کافی به خرج نمیدن و بهترین سالهای عمرشون را به بطالت میگذرونن.

ولی برخی از افراد، ( که متاسفانه تعدادشون هم زیاد نیست ) قدر این دوره از زندگیشون یعنی نوجوونی و جوونیشون را میدونن و با انتخابهای خیلی خوب، آینده ی خوبی را برای خودشون و به دنبال اون برای خانواده و فرزندانشون میسازن.

علاوه بر انتخاب شغل، هر انتخابی میتونه زندگی ما را تحت الشعاع قرار بده. مثلا انتخاب دوست. اگه ما فردی را برای دوستی انتخاب کنیم که : آدم مثبتیه، فکرای بزرگی داره، برای خودش هدف داره، عزت نفس داره، آدم سالمیه، بیکار و علاف نیست و …، این خصوصیات مثبت روی ما هم تاثیر میذاره و کم کم ما هم مثل دوستمون میشیم و برعکسش هم صادقه. اگه ما فردی را برای دوستی انتخاب کنیم که آدم منفی هست، افکارش در حدی هست که فقط جلو بینی اش را میبینه، بی هدف و علافه، مشکل اخلاقی داره و …، کم کم این خصوصیات منفیش روی ما و به دنبال اون روی زندگیمون اثر میذاره.

دوستان، مهمترین دلیلی که باعث شد من این سایت را راه اندازی کنم اینه که بتونم به افرادی که تمایل دارن زندگی بهتری داشته باشن، کمک کنم تا آگاهیشون بیشتر بشه، فکرشون بزرگتر بشه، باورهاشون سازنده بشه، عزت نفسشون تقویت بشه، الگوهای خوب بهشون معرفی کنم، بهشون کمک کنم تا برای خودشون هدف مشخص کنن، مهندسی معکوس را یادشون بدم، برنامه ریزی را یادشون بدم، نقشه راه موفقیت و ثروت را یادشون بدم، اصول کاسبی، بازاریابی، تبلیغات و فروش را یادشون بدم و…، تا در نهایت بتونن تصمیمهای بهتری بگیرن و انتخابهای بهتری داشته باشن و زندگی بهتری را برای خودشون بسازن.

بنابراین راهی که برای درآمدزائی در زندگمیون انتخاب میکنیم و ظرفیت اون شغل برای پیشرفت خیلی مهمه. به عنوان مثال من دوستی دارم که در دوران راهنمائی درس و مدرسه را رها کرد و شد شاگرد ماشین سنگین. و بعد یواش یواش با صاحب کامیون شریک شد. سرتون را درد نیارم الان بعد از گذشت حدود ۳۰ سال چندین کامیون کمپرسی داره، شرکت حمل و نقل داره، چندتا ماشین سواری داره، چندتا خونه بهترین جاهای شهر داره و…، این مثال را زدم تا بهتون بگم مواظب باشید شغلی که انتخاب مبکنید جای پیشرفت داشته باشه.

اگه در مورد این مطلب نظر یا تجربه ای دارید که فکر میکنید میتونه مفید باشه، خوشحال میشم نظر یا تجربه تون را از طریق کادر پائین همین صفحه برامون ارسال کنید.

دوستان، برای تهیه اشتراک دائم سایت و دسترسی به تمامی مطالب، دوره ها و محصولات سایت میتونید از اینجا اقدام کنید.

یا حق…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جایگاه بنر

محتوای دلخواه